Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. I FSK 1919/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia WSA del. Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.H.U. "P." spółka jawna z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 909/06 w sprawie ze skargi P.H.U. "P." spółka jawna z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 5 września 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2001 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz P.H.U. "P." spółka jawna z siedzibą w G. kwotę 7.706 ( słownie: siedem tysięcy siedemset sześć ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I FSK 1919/07
UZASADNIENIE
W zaskarżonym wyroku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.H.U. "P." spółka jawna z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. dnia 5 września 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2001 r. oddalił skargę.
W uzasadnieniu podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. decyzją z dnia 7 marca 2006 r., działając m.in. na podstawie § 50 ust. 4 pkt 5) lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, określił wobec P.H.U. "P." spółka jawna z siedzibą w G. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2001 r.
W zakresie transakcji obrotu obuwiem i płytkami węglika spiekanego w 2001r., analizując przebieg transakcji, organ podatkowy uznał, że miały one na celu wygenerowanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W tym zakresie podmioty dokonywały czynności o charakterze pozornym w celu obejścia prawa podatkowego tj. w celu sztucznego wygenerowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku wszystkie czynności nakierowane były na to, by nadwyżkę wygenerowała spółka "P.".