Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2009 r., sygn. I FSK 1892/07
Sformułowanie "lokal mieszkalny" nie jest typowym określeniem języka potocznego, ale przynależy raczej do nomenklatury prawniczo-budowlanej. Stąd odwołując się do powszechnego rozumienia tego zwrotu w języku prawniczym, należałoby przyjąć, że jest to lokal spełniający kryteria lokalu nadającego się na stały pobyt ludzi w rozumieniu właściwych przepisów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Ewa Michna (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 39/07 w sprawie ze skargi R. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 7 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S., 3) przyznaje od Skarbu Państwa-Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz adw. H. L. kwotę [...] złotych powiększoną o kwotę należnego podatku od towarów i usług z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lipca 2007r. o sygn. akt I SA/Sz 39/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę R.O. (zwanego dalej skarżącym) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 7 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W uzasadnieniu swojego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie ustalił, że skarżący dnia 10 sierpnia 2004r. aktem notarialnym nabył lokal użytkowy o powierzchni użytkowej 9,51 m2 (wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym działki gruntu) znajdującym się w K. i składającym się z jednego pomieszczenia usługowo-handlowego i pomieszczenia wc. Z § 1 i § 2 aktu notarialnego wynikało, że skarżący nabył lokal do majątku wspólnego jego i jego żony W. O., z zamiarem przeznaczenia tego lokalu użytkowego na lokal mieszkalny.