Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. I FSK 701/08
Jeśli po uchyleniu poprzedniej ustawy podatkowej istnieje przepis pozwalający na konkretyzację obowiązku podatkowego, to nie ma przeszkód do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia del. WSA Ewa Michna ( sprawozdawca), Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O.E.sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 980/06 w sprawie ze skargi O.E. sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 2 października 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2002 r. oraz od stycznia do lutego 2003 r., od kwietnia do sierpnia 2003 r. i od października do grudnia 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od O. E. sp. z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 października 2007r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę O.- Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S., zwanej dalej "Spółką" na decyzję z dnia 2 października 2006r. Dyrektora Izby Skarbowej w G., który po rozpatrzeniu odwołania, częściowo uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 28 maja 2004 r. określającą w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące roku 2002 ( z wyłączeniem stycznia, maja i grudnia ) oraz roku 2003 ( z wyłączeniem lipca i grudnia ) kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie w tym podatku za wskazane powyżej okresy, a w zakresie dotyczącym rozliczenia stycznia, maja i grudnia 2002 r. oraz sierpnia i grudnia 2003 r. utrzymał w mocy przedmiotową decyzję.
II. W motywach zaskarżonego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał na następujący stan faktyczny będący podstawą rozstrzygania. W wyniku kontroli przeprowadzonej w Spółce przez Urząd Skarbowy w S. w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2002r., styczeń, luty i od kwietnia do sierpnia oraz od października do grudnia 2003r. ustalono, że Spółka sprzedawała m. in. komplety składające się z czasopism do nauki języków obcych wraz z dołączonymi do poszczególnych numerów nagranymi kasetami i płytami CD lub segregatorami. Sprzedaż czasopism Spółka opodatkowała stawką 0%. Zdaniem kontrolujących Spółka nie opodatkowała sprzedaży segregatorów, natomiast dołączone do pism kasety i płyty CD Spółka opodatkowała według stawki 7%, podczas, gdy towary te winny być opodatkowane stawką 22%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right