Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. I FSK 1807/07

Skoro Minister Finansów, z przekroczeniem upoważnienia ustawowego postanowił, że minimalna łączna kwota zakupów, uprawniająca do zwrotu podatku od towarów i usług na rzecz podróżnego ma wynikać z imiennego dokumentu (jednego), to w tym zakresie § 1 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 84, poz. 780), stanowił sprzeczną z Konstytucją podstawę materialnoprawną zaskarżonej do Sądu pierwszej instancji decyzji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA del. Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 31 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 227/07 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz J.G. kwotę 450 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu skargi wniesionej przez J. G. (dalej: skarżący) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 lutego 2007 r. (nr [...]), utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika P. Urzędu Skarbowego w B. z dnia 10 listopada 2006 r. (nr [...]) w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2006 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przestawił następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w B., po przeprowadzeniu postępowania podatkowego określił za czerwiec 2006 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy skarżącego w kwocie niższej niż zadeklarowana. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT nastąpiły wskutek zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT do dostawy towarów na rzecz podróżnych - niemających stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, udokumentowanych dokumentami TAK FREE, z których wynikająca łączna wartość zakupów nie przekraczała 200 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00