Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 września 2009 r., sygn. I FSK 178/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych K. W. od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 193/07, I SA/Łd 194/07, I SA/Łd 195/07 w sprawie ze skarg K. W. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w podatku od towarów i usług za maj, czerwiec i lipiec 2002 r. 1) oddala skargi kasacyjne, 2) zasądza od K. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyroki Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokami z 12 czerwca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargi K. W. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w L. w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za miesiące maj, czerwiec i lipiec 2002 r.

1.2. Dyrektor Izby Skarbowej w L. decyzjami z 20 listopada 2006 r. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. ponownie określające K. W. nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym we wskazanym okresie rozliczeniowym.

1.3. Decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. wydane zostały po ponownym rozpatrzeniu sprawy na skutek uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej pierwotnych decyzji organu I instancji, ze względu na naruszenie art. 200 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - powołana dalej jako "O.p.") oraz naruszenie art. 123 § 1 O.p. Pierwotnie organ I instancji ustalił, iż strona prowadząca P. [...]"E." z siedzibą w B. w rejestrze zakupów VAT w spornym okresie 2002 r. zaewidencjonowała m.in. faktury VAT wystawione przez firmę O. [...] "P." Z. N. z R., dokumentujące zakup oleju napędowego. Organ podatkowy, w oparciu o materiały przekazane z Urzędu Kontroli Skarbowej w W. - Ośrodek Zamiejscowy w R., zakwestionował powyższe faktury. Z materiałów tych wynikało bowiem, że za okres od kwietnia do lipca 2002 r. Z. N. nie dysponował żadnymi dokumentami związanymi z prowadzoną działalnością oraz nie posiadał jakiejkolwiek ewidencji w zakresie zakupu i sprzedaży dla potrzeb VAT, ani też kopii faktur sprzedaży. Ponadto, zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług podatnik ten złożył dopiero 7 sierpnia 2002 r. Z informacji VAT-Z o likwidacji prowadzonej działalności wynikało, że podatnik zakończył działalność 10 sierpnia 2002 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. wskazał, że skoro Z. N. nie był w maju 2002 r. zarejestrowany jako podatnik z podatku VAT, nie był uprawniony do wystawiania faktur VAT. Ponadto, Z. N. nie posiadał żadnej dokumentacji mogącej potwierdzić fakt posiadania sprzedawanych towarów, jak i dowodów - potwierdzających zawarte transakcje. W konsekwencji organ przyjął, że przedmiotowe faktury VAT w świetle przepisów prawa podatkowego, nie mogły stanowić dla podatnika podstawy do obniżenia podatku należnego o wykazany w nich podatek naliczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00