Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. I FSK 879/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. W. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 625/07 w sprawie ze skargi K. W.S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz K. W. S.A. w K. kwotę 5414 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta czternaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 625/07, oddalający skargę K. W. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 stycznia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W pierwszej kolejności Sąd I instancji przypomniał stan sprawy, wskazując, że wnioskami z dnia 23 listopada 2004 r. i z dnia 21 grudnia 2004 r. "K. W." S.A. wniosła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za wskazane miesiące, która - w ocenie wnioskodawcy - powstała w związku z niesłusznie naliczonym i odprowadzonym podatkiem od towarów i usług od deputatów węglowych zrealizowanych na rzecz uprawnionych na podstawie Karty Górnika, układu zbiorowego oraz umów o pracę do otrzymania deputatu węglowego w naturze lub jego ekwiwalentu pieniężnego obecnych i byłych pracowników.
Decyzją z dnia 25 maja 2005 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w K. odmówił stwierdzenia nadpłaty, a następnie rozstrzygnięciem z dnia 28 lutego 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w K. uchylił tę decyzję, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.