Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 2 października 2009 r., sygn. II FSK 689/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, WSA del. Anna Znamiec (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1316/07 w sprawie ze skargi R. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 22 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od R. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1316/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 2 czerwca 2007 r. nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. prowadził postępowanie egzekucyjne przeciwko R. S. na podstawie tytułów wykonawczych od nr [...] do nr [...] wystawionych przez wierzyciela ZUS O/W. obejmujących nieuregulowane należności z tytułu składek i opłat dodatkowych za poszczególne miesiące w latach 1994- 1996. Pismem z dnia 27 listopada 2002 r. wierzyciel wniósł o zawieszenie postępowania wobec wszczęcia w stosunku do zobowiązanego postępowania restrukturyzacyjnego. Na mocy postanowienia z dnia 14 stycznia 2003 r., nr [...] postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Pismem z dnia 11 czerwca 2004 r. wierzyciel poinformował organ egzekucyjny, ze prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne zostało zakończone poprzez jego umorzenie z uwagi na niespełnienie przez zobowiązanego ustawowych wymogów umorzenia zaległości. Wniesiono o podjęcie zawieszonego postępowania. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. zawiadomieniem z dnia 10 sierpnia 2006 r. dokonał zajęcia prawa majątkowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącym zakładem pracy zobowiązanego. Pismem z dnia 01 września 2006 r. R. S. wniósł do ZUS O/W. o oddalenie zajęcia z uwagi na przedawnienie składek. Wierzyciel przedstawił ten wniosek organowi egzekucyjnemu, który pismem z dnia 17 kwietnia 2007 r. wystąpił do wierzyciela o zajecie stanowiska. Wierzyciel pismem z dnia 9 maja 2007 r. wskazał, że wierzytelności objęte tytułami wykonawczymi nie uległy przedawnieniu. Naczelnik Urzędu Skarbowego przyjął, że brak jest przesłanek uzasadniających umorzenie postępowania egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00