Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2008 r., sygn. I OSK 608/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie NSA Anna Lech (spr.) NSA Jerzy Krupiński Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2006 r. sygn. akt IV SA/GL 179/06 w sprawie ze skargi U. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenie pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2006r., sygn. akt IV SA/GL 179/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny i prawny sprawy: decyzją z dnia 1 września 2005r. Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Z. działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Z., na podstawie art. 17 , art. 20 w związku z art. 3 pkt 11 oraz art. 32 i 48 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.) i art. 104 k.p.a., orzekł o odmowie przyznania U. G. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.
W uzasadnieniu organ stwierdził, że chociaż spełniona została przesłanka niepełnosprawności I. G., nad którą wnioskodawczyni sprawuje opiekę, to jednak z uwagi na fakt, iż nie jest jej matką, ani opiekunem faktycznym, a będąc jej opiekunem prawnym nie wyczerpuje przesłanek określonych w art. 17 tej ustawy, ze świadczenia tego nie może skorzystać.