Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 października 2008 r., sygn. II OSK 1160/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie sędzia NSA Krystyna Borkowska sędzia del. NSA Paweł Miładowski (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 8 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 554/06 w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Wojewody Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uzupełnienia aktu urodzenia oddala skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...], nr [...] na podstawie art. 36 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1986 roku - Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 ze zm.) Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Ł.- [...] odmówił dokonania uzupełnienia aktu urodzenia M. N., poprzez wpisanie przed nazwiskiem "N." członu "[...]" oraz wpisanie w uwagach aktu treści "dziedzic dóbr rodowych: [...] z przyległościami w dawnej [...] I. oraz dworu "[...]" z przyległościami w B. S. w obecnej gminie Ż."

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 29 września 1986 roku - Prawo o aktach stanu cywilnego akt stanu cywilnego niezawierający wszystkich danych, które powinny być w nim zamieszczone, podlega uzupełnieniu. Organ wyjaśnił, iż w toku postępowania ustalono, że akt urodzenia M. N. został sporządzony w 1946 r. na podstawie przepisów obowiązującego wówczas dekretu z dnia 25 września 1945 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. Nr 48, poz. 272). Przepis art. 61 ww. dekretu enumeratywnie wymieniał dane, jakie winny być wpisane do aktu urodzenia, a mianowicie: miejsce, data i godzina urodzenia dziecka, jego nazwisko, imię (imiona) i płeć oraz nazwisko, imię, zawód, wiek i miejsce zamieszkania każdego z rodziców (jeżeli są małżeństwem należy to zaznaczyć z podaniem nazwiska rodowego matki), nazwisko, imię, zawód, wiek, miejsce zamieszkania zgłaszającego i tytuł, z którego wywodzi się prawo do dokonania zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00