Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 marca 2008 r., sygn. I GSK 827/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędziowie Maria Myślińska (spr.) NSA Marzenna Zielińska Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Go 577/06 w sprawie ze skargi R. Polska Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...]; [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Rz. na rzecz R. Polska Spółki z o.o. w W. kwotę 120 (sto dwadzieścia ) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z dnia [...] lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Go 577/06 uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] lutego 2006 r., nr [...], nr [...] oraz określił, że wskazana wyżej decyzja nie może być wykonana, z następującym uzasadnieniem:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 26 stycznia 2005 r., sygn. akt 3/I SA/Po 2689/01 uchylił decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia [...] lipca 2001 r., w przedmiocie klasyfikacji towarowej. Sąd stwierdził, że przepisy zawarte w art. 122 i art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 262 Kodeksu celnego zobowiązują organy celne do podejmowania wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i nakłada na te organy obowiązek zebrania i rozpoznania w wyczerpujący sposób całego materiału dowodowego. Z zaskarżonej decyzji wynika, iż organ celny dysponował kserokopiami badań homologacyjnych samochodu marki R. K., wykonanych przez Instytut Transportu Samochodowego oraz świadectwem homologacji pojazdu nr [...]. Z opisu samochodu wynikało, że jest on przeznaczony zarówno do przewozu osób jak i towarów. W ocenie Sądu rzeczą organów celnych było przeprowadzenie dowodu z przedłożonego świadectwa homologacji typu pojazdu stwierdzającego, że oznaczony samochód jest samochodem ciężarowym. Z zaskarżonej decyzji nie wynika, aby organy celne przeprowadziły kontrdowody podważające wiarygodność przedstawionego świadectwa homologacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00