Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2008 r., sygn. I GSK 766/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Janusz Zajda (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. P. PPHU "S." w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 27 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 109/06 w sprawie ze skargi Z. P. PPHU "S." w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany pozwolenia na prowadzenie składu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z 27 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 109/06 oddalił skargę Z. P. prowadzącej P. P. H. U. S. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z [...] stycznia 2006 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zmiany pozwolenia na prowadzenie składu celnego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdził, że decyzją z [...] października 2005 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł. odmówił dokonania zmiany w pozwoleniu Nr [...] na prowadzenie składu celnego publicznego typu A. Wskutek dokonania wnioskowanej zmiany skarżąca zostałaby zwolniona z obowiązku składania zabezpieczenia generalnego z tytułu prowadzenia składu celnego. Organ podkreślił uznaniowy charakter wydanej przez siebie decyzji i stwierdził, że wprawdzie wynikająca z przedłożonej dokumentacji sytuacja finansowa strony jest dobra, to jednak nie gwarantuje wykonywania przez stronę w przyszłości obowiązków wobec organów celnych, zwłaszcza że do tej pory należności celne i podatkowe były przez nią najczęściej uiszczane po terminie, dopiero po wezwaniu gwaranta.

Decyzją z [...] stycznia 2006 r. Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy odmowną decyzję.

Z art. 101 i 104 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny; Dz.U.UE.L. Nr 302, poz. 1; dalej: WKC) wynika, że zabezpieczenie przy prowadzeniu składu celnego nie jest obligatoryjne, jednak organ celny w każdym momencie może zażądać jego złożenia, jeżeli zachodzi potrzeba zabezpieczenia obowiązków ciążących na prowadzącym skład celny. W sprawie, potrzeba ta wiązała się z ilością towaru złożonego w składzie, małymi obrotami oraz okresową nieterminowością regulowania przez skarżącą należności celnych i podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00