Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2008 r., sygn. I GSK 572/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 7 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 525/05 w sprawie ze skargi P. G. F. S.A. w Łodzi Oddział w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 180 złotych (sto osiemdziesiąt) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 525/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. G. F. S.A. w Ł. - Oddział w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2005 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] listopada 2004 r. w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru i podatku od towarów i usług oddalił skargę spółki oraz nakazał ściągnięcie od strony skarżącej 400 zł tytułem uzupełnienia wpisu od skargi.

Sąd I instancji przytoczył na wstępie uzasadnienia stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że Dyrektor Urzędu Celnego w K. w dniu [...] grudnia 2001 r. przyjął pisemne, uzupełniające zgłoszenie celne nr [...], złożone przez P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K., dotyczące leków przygotowanych do sprzedaży detalicznej, pierwotnie objętych procedurą składu celnego, a następnie procedurą dopuszczenia do obrotu. Wartość celna została ustalona zgodnie z deklaracją zgłaszającego w kwocie wynikającej z faktur eksportowych, wystawionych przez niemiecką firmę D. A.l GmbH. Sąd I instancji przytoczył następnie argumentację przedstawioną przez organy celne w uzasadnieniu powyższych decyzji. Organy te wskazały, iż w wyniku kontroli celnej zgłoszenia celnego stwierdzono, że płatności za faktury handlowe stanowiące załącznik do zgłoszeń celnych były pomniejszane o kwoty wynikające z not kredytowych wystawionych na podstawie postanowień umowy o dystrybucji z dnia [...] stycznia 1999 r. zawartej między skarżącą Spółką i eksporterem. Podczas kontroli ujawniono notę kredytową nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. stanowiącą 1,5% prowizję wartości faktury handlowej nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. oraz notę kredytową nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. stanowiącą rabat finansowy w wysokości 6 % od kwoty faktury handlowej z dnia [.. ] grudnia 2001 r. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe, określając kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług. Organ stwierdził, że płatność za fakturę nr [...] została pomniejszona o kwoty wynikające z not kredytowych nr [...] i nr [...], co potwierdzają adnotacje bankowe na powyższej fakturze. Po rozpoznaniu odwołania Spółki, Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Organ odwoławczy stwierdził w uzasadnieniu, że umowa z dnia [...] stycznia 1999 r. łącząca Spółkę z eksporterem ściśle wiąże się z eksportem farmaceutyków (z umowy wynikało udzielenie upustu) i istniała już w dacie zgłoszenia celnego, lecz nie została przedłożona organowi celnemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00