Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2008 r., sygn. I GSK 1180/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Rafał Batorowicz (spr.) Tadeusz Cysek Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 30 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 1046/05 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego Oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 30 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 1046/05 oddalił skargę K. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych. Decyzją tą Dyrektor Izby Celnej w K. uchylił poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. - B. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w części dotyczącej podstawy prawnej oraz utrzymał ją w pozostałym zakresie.

Sąd I instancji orzekał na podstawie następującego, ustalonego przez organy celne stanu faktycznego sprawy.

W dniu [...] marca 2003 r. K. K., będący obywatelem Niemiec wprowadził na polski obszar celny przez przejście graniczne w Z. samochód osobowy marki V. S. o numerze rejestracyjnym [...]. W dniu [...] marca 2003 r. K. K. wyjechał z Polski ze względów zdrowotnych, pozostawiając w kraju powyższy samochód wraz z kluczykami i dokumentami pod opieką syna J. M. W dniu [...] marca 2003 r. funkcjonariusze Straży Granicznej Placówki Kontrolnej w Z. zatrzymali podróżującego tym samochodem J. M.

Organ odwoławczy wskazał, iż w niniejszej sprawie sporny samochód został wprowadzony na polski obszar celny w trybie procedury odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, poprzez dokonanie zgłoszenia w formie ustnej. Pozwolenie na dokonanie odprawy czasowej udzielane jest na wniosek osoby, która ma użytkować towary lub organizować ich użytkowanie (art. 145 § 3 Kodeksu celnego). Procedurą tą mogą być objęte towary określone w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 marca 2001 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych (Dz. U. Nr 18, poz. 214 ze zm.). Organ odwoławczy podał, iż zgodnie z § 128 tego rozporządzenia mogły nimi być między innymi pojazdy samochodowe zarejestrowane za granicą pod warunkiem, że zostaną przywiezione przez osobę mającą swoje miejsce zamieszkania poza polskim obszarem celnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00