Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2008 r., sygn. II GSK 390/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędziowie Tadeusz Cysek NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 31 maja 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 545/07 w sprawie ze skargi R. G. na uchwałę Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu na listę radców prawnych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 maja 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 545/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę R. G. na uchwałę Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu na listę radców prawnych.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z dnia [...] października 2006 r. skarżący wystąpił o wpisanie go na listę radców prawnych.

Rada Okręgowa Izby Radców Prawnych w P. uchwałą nr [...] z dnia [...] grudnia 2006 r. odmówiła R. G. wpisu na listę radców prawnych. W ocenie Rady, wnioskodawca spełnia jedynie jedną przesłankę wpisu, określoną w art. 25 ust. 1 pkt. 5 ustawy o radcach prawnych, legitymując się zdanym egzaminem prokuratorskim, natomiast nie spełnia przesłanki z art. 24 ust. 1 pkt. 5 tej ustawy, tj. rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego. Ta ostatnia przesłanka według Rady OIRP w P. dotyczy nie tylko okoliczności etycznych ale także posiadanej wiedzy i umiejętności.

Wnioskodawca nie posiada doświadczenia zawodowego, a z przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej wynika, że nie miał praktycznego kontaktu ze świadczeniem pomocy prawnej w rozumieniu art. 6 i 7 ustawy o radcach prawnych. Ustalono, że skarżący ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w roku 2003 i odbył aplikację prokuratorską, zakończoną egzaminem zdanym w październiku 2006 r. Podano, że w kwestionariuszu osobowym skarżący nie wymienił żadnego okresu zatrudnienia, wskazującego na posiadanie praktyki w zakresie świadczenia pomocy prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00