Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 2 lipca 2008 r., sygn. I GSK 880/07

Skarżący nie może ponosić konsekwencji procesowych takiej interpretacji przepisów o kosztach sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym, której następstwem jest odrzucenie skargi, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., przez wojewódzki sąd administracyjny, co uniemożliwia realizację prawa dostępu do sądu, w sytuacji, gdy strona uiściła wpis sądowy stały, a następnie, stosując się do wezwania do uzupełnienia braku formalnego skargi, podała wartość przedmiotu zaskarżenia wyrażoną nie wprost kwotowo, lecz w procentach liczonych od wartości celnej towaru.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędziowie Kazimierz Brzeziński NSA Jerzy Chromicki (spr.) Protokolant Ewa Babik po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. Spółki z o.o. w W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 16 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Go 1454/06 w sprawie ze skargi R. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2006 r. nr [...], [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe p o s t a n a w i a uchylić zaskarżone postanowienie

Uzasadnienie

R. P. Spółka z o.o. z siedzibą w W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2006 r., nr [...], [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej, uiszczając wpis stały w wysokości 500 zł.

Zarządzeniem Przewodniczącego z dnia [...] grudnia 2006 r. skarżąca została wezwana do usunięcia braków formalnych skargi przez wskazanie wartości przedmiotu zaskarżenia, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia. W piśmie złożonym w terminie do usunięcia braków formalnych skargi skarżąca wyjaśniła, że Dyrektor Izby Celnej w R. ustalił wartość celną importowanych przez Spółkę samochodów i określił kwotę długu celnego z zastosowaniem stawki 20 %, przewidzianej dla towarów z pozycji 8703 Taryfy celnej. W związku z tym, że Spółka zaklasyfikowała importowane samochody do kodu 8704 Taryfy celnej ze stawką celną 25 %, nastąpiła nadpłata w wysokości 5 %. W konsekwencji wartość przedmiotu zaskarżenia jest ujemna i nie została podana. Nie zmienia to jednak, zdaniem skarżącej, faktu, że stanowisko organów celnych w zakresie zmiany taryfikacji celnej jest nieprawidłowe i wywołało konieczność złożenia skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00