Wyrok NSA z dnia 19 marca 2008 r., sygn. I GSK 657/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Janusz Zajda Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. E. & V. S. Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Gd 623/06 w sprawie ze skargi O. E.& V. S. Spółki z o.o. w S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...} w przedmiocie odmowy zmiany zgłoszenia celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2 i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. w pozostałej części oddala skargę kasacyjną; 3. zasądza od O. E. & V. S. Spółki z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 24 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Gd 623/06 oddalił skargi O. E. & V/L S. spółki z o.o. w S. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w G. z [...] lipca 2006 r. o numerach: [...], [...], [...], [...], [...] [...], z [...] lipca 2006 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych w zakresie ilości towaru. Sąd nakazał ściągnięcie od Spółki kwoty 814 zł tytułem nieuiszczonej części wpisów sądowych.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podniósł, że Spółka dokonała w dniu [...] stycznia 2005 r. zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu oleju napędowego do silników z zastosowaniem zerowej stawki celnej. Kolejnymi zgłoszeniami z dnia [...] kwietnia 2005 r. oraz z dnia [...] czerwca 2005 r. Spółka dokonała zgłoszeń celnych, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu oleju napędowego barwionego przeznaczonego do celów opałowych z zastosowaniem zerowej stawki celnej. Następnie, już po zwolnieniu towaru spod dozoru celnego, wystąpiła o korektę powyższych zgłoszeń celnych w części dotyczącej wartości i ilości towaru. Do wniosków dołączyła raporty kontrolne sporządzone przez P. I. Spółkę z o.o. w S., zawierające dane pomiarów dokonanych na statku po załadunku oraz przed wyładunkiem (metodą pomiaru ulażu), ilość konosamentową oraz dane o ilości towaru przyjętą do zbiornika na lądzie.