Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 września 2008 r., sygn. II GSK 315/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 2 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 1 października 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 372/07 w sprawie ze skargi A. K. - F. T.-H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 1 października 2007 r. o sygn. akt IV SA/Gl 372/07 uwzględnił skargę A. K. (dalej zwanego skarżącym) i stwierdził nieważność decyzji Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...], oraz poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd. Sąd orzekł ponadto, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 120 zł tytułem poniesionych kosztów sądowych.

I

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. Dyrektor Izby Celnej w K. działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088), dalej: utd, nałożył na skarżącego karę pieniężną w kwocie 3000 zł za brak ważnej opłaty drogowej.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 3 lipca 2006 r. o godz. 23.30 w miejscowości T. funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości, działający z upoważnienia Dyrektora Izby Celnej w K., przeprowadzili kontrolę drogową zespołu pojazdów należących do A. K., prowadzącego działalność gospodarczą jako F. T.-H. Kierujący pojazdem M. B. okazał siedmiodniową kartę opłaty drogowej, która straciła ważność z dniem 30 czerwca 2006 r. o godz. 21.29 i oświadczył, że ważnej karty zapomniał zabrać. W toku postępowaniu przedsiębiorca przedstawił kartę opłaty miesięcznej z terminem ważności do 2 sierpnia 2006 r., zakupioną w dniu 3 lipca 2006 r., tj. w dniu dokonania kontroli. Stosownie do pkt 4.1 załącznika do utd miesięczna karta opłat, która w chwili rozpoczęcia kontroli nie znajdowała się w pojeździe, a zakupiona została w dniu kontroli lub w dniach następnych, nie stanowi dowodu uiszczenia opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00