Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2008 r., sygn. I GSK 495/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Cezary Pryca Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. K. - Firma Handlowa "A." w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 3 października 2006 r. sygn. akt I SA/Go 2219/05 w sprawie ze skargi T. K. - Firma Handlowa "A." w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G. W.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w R. na rzecz T. K. - Firma Handlowa "A." w P. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z 3 października 2006 r., sygn. akt I SA/Go 2219/05, oddalił skargę T. K. F. H. "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z [...] września 2005 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu wskazał, że [...] czerwca 2003 r. Agencja Celna C. H. reprezentująca importera T. K. przedstawiła zgłoszenie celne nr [...], wnosząc o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu bluzki damskie dziane, kurtki damskie, sukienki damskie, spodnie damskie, bluzki damskie oraz żelazko z nawilżaczem. Do zgłoszenia celnego załączono między innymi świadectwo pochodzenia z C. FORM A nr [...] z [...] maja 2003 r., wskazując, że towar podlega stawce celnej konwencyjnej w wysokości 18% wartości celnej towaru. Po weryfikacji zgłoszenia celnego i dokonaniu rewizji towaru oraz pobraniu jego próbek, Naczelnik Urzędu Celnego w Ś. decyzją z [...] września 2003 r., nr [...], uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego i dokonał ponownego ich obliczenia. Orzeczenie to stało się ostateczne.