Wyrok NSA z dnia 29 maja 2008 r., sygn. I GSK 666/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Józef Waksmundzki Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 105/06 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargą kasacyjną
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 105/06 oddalił skargę W. Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji o uznaniu zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej, kwoty wynikającej z długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.
I
Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujący stan faktyczny i prawny.
Na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] listopada 2002 r., nr [...] W. Sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki, załączając do zgłoszenia celnego faktury wystawione przez sprzedającego W. W. E. GmbH z siedzibą Wiedniu- Austria.
Decyzją z dnia [...] października 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru, określił tę wartość w obniżonej wysokości i na podstawie zmienionej wartości celnej określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Inspekcji Celnej ujawniono noty kredytowe wystawione przez kontrahenta zagranicznego Spółce W., z których wynika, że importerowi udzielono upustu. Ujawniono jednocześnie umowy zawarte przez strony dnia 1 września 2000 r. i dnia 1 października 2001 r., na których podstawie eksporter zobowiązał się do udzielenia importerowi dodatku motywacyjnego ze realizację planu sprzedaży gotowych produktów farmaceutycznych wskazanych w załącznikach nr I do umów. Wysokość dodatku motywacyjnego naliczana była w oparciu o załącznik nr III. Oprócz umów, ujawniono również 11 not kredytowych za lata 2001-2003, a wskazany w nich upust nie był uwzględniany przy określeniu wartości celnej importowanych towarów, zaś strony uwzględniały go we wzajemnych rozliczeniach pomniejszając zobowiązania importera. Ponieważ ujawnione noty kredytowe nie odnosiły się wprost do konkretnych faktur importowych, w trakcie kontroli zwrócono się do spółki o przyporządkowanie ujawnionych not kredytowych do poszczególnych faktur i zgłoszeń celnych. Spółka wyjaśniła, że jest to niemożliwe, zatem organy celne dokonały przyporządkowania samodzielnie na podstawie informacji wynikających z not kredytowych i umów dystrybucyjnych. Dodatek motywacyjny za IV kwartał 2002 r. w kwocie 6.033.272,96 PLN został przyznany spółce notą kredytową z dnia 20 grudnia 2002 r. Dotyczył on m.in. towarów objętych zgłoszeniem celnym z dnia 13 listopada 2001 r. Kwotę tę rozliczono proporcjonalnie do wartości celnej towarów, których dotyczył dodatek motywacyjny, a dopuszczonych do obrotu w IV kwartale 2002 r.