Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 735/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Zając Sędziowie sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.) sędzia del. NSA Grażyna Jarmasz Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 647/06 w sprawie ze skargi B. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 23 grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od B. S.A. w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 4350 (słownie: cztery tysiące trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 647/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi E. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 23 grudnia 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, iż nie podlega ona wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził od organu na rzecz strony zwrot kosztów postępowania.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że podstawą wydania zaskarżonej decyzji było ustalenie w wyniku przeprowadzonej w spółce kontroli skarbowej, że spółka wynajmowała powierzchnie użytkowe "spółkom-córkom", za kwoty czynszu niższe od czynszów uzyskiwanych od innych podmiotów. Ustalono także, iż z tytułu dzierżawy środków trwałych "spółkom-córkom" skarżąca spółka pobierała czynsz w zaniżonej wysokości. Ponadto stwierdzono, iż spółka dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT z 14 lutego 2000 r. wystawionej przez B. Sp. z o.o. w W., za "zakres usług zgodny z załączoną ofertą" oraz z faktury VAT z 1 września 2000 r. wystawionej przez B. S.A. w W., z tytułu wynagrodzenia za "prace doradcze związane z udostępnieniem akcji E. S.A. osobom trzecim". Organ I instancji stwierdził, iż zaniżone czynsze z tytułu dzierżawy powierzchni użytkowych oraz środków trwałych wynikały z istniejących powiązań kapitałowych pomiędzy stronami umów i w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) określił wysokość czynszu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia. Następnie uznał, że faktura VAT z 14 lutego 2000 r. dokumentuje opłatę składki członkowskiej z tytułu przynależności do B. w W. i w myśl art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (składka na rzecz organizacji, do której przynależność nie jest obowiązkowa). Uznał też, że wydatek udokumentowany fakturą z 1 września 2000 r. nie wiąże się z osiągnięciem w 2000 r. przychodu ze sprzedaży akcji. Organ I instancji wskazał, iż na mocy odrębnej decyzji w zakresie podatku dochodowego stwierdzono brak związku wydatków udokumentowanych tymi fakturami z uzyskanym w 2000 r. przychodem, co powoduje, że stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, spółce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00