Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2008 r., sygn. II FSK 871/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie: NSA Jacek Brolik, NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (spr.), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 935/07 w sprawie ze skargi E. S. sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 16 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 935/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 16 lutego 2007 r. i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego we W. z dnia 6 listopada 2006 r. w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego oraz zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej - "E." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. kwotę 440 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i prawny, który stał się podstawą rozstrzygnięcia:
Pismem z dnia 4 sierpnia 2006 r. skarżąca Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Płatniczka planowała dokonanie przekształcenia w spółkę komandytową. Posiadała niepodzielone zyski z lat ubiegłych, zgromadzone na kapitale zapasowym. Chciała uzyskać stanowisko organu co do istnienia po jej stronie, jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku z tytułu przychodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z przychodem wspólników- osób fizycznych, powstałym w związku z przekształceniem spółki i przeznaczeniem kapitału zapasowego na kapitał podstawowy spółki komandytowej. Zdaniem wnioskodawczyni jej wspólnicy nie osiągną w wyniku przekształcenia przychodu, gdyż przekształcenie spółki kapitałowej w osobową nie mieści się w katalogu źródeł przychodu wymienionych w art. 10 i art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14,poz. 176 ze zm., powoływanej dalej jako u.o.p.d.f.) . Przekształcenie spółki to proces zmierzający do zmiany jej formy prawnej, dokonywany na zasadzie kontynuacji, tj. zachowania ciągłości podmiotowej spółki ( art. 553 § 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej powoływanej jako k.s.h.) Oznacza to, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki docelowej ( przekształconej).