Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 30 maja 2008 r., sygn. I FZ 140/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jan Zając po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia I. z siedzibą w Warszawie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 18 lutego 2008 r., o sygn. akt I SA/Op 132/07 w przedmiocie odrzucenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi I. z siedzibą w Warszawie na decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w O. z dnia 18 października 1999 r., Nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu podatku naliczonego postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 18 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu odrzucił wniosek I. z siedzibą w W. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w O. z dnia 18 października 1999 r. Nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu podatku naliczonego.

Wydane przez Sąd I instancji rozstrzygnięcie podjęte zostało po ponownym rozpoznaniu sprawy i zastosowaniu wskazań co do dalszego postępowania wyrażonych w uzasadnieniu postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. akt I FZ 478/07.

Badając ponownie sprawę Sąd skoncentrował się w pierwszej kolejności na ustaleniu, czy doręczenie skarżącej kwestionowanej decyzji w dniu 19 października 1999 r. było skuteczne. W ocenie Sądu doręczenie to było zgodne z przepisami art. 145, art. 146, art. 151, art. 152 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym w 1999 r. i wywołało skutki prawne, nastąpiło bowiem do rąk osoby upoważnionej do odbioru korespondencji, o czym przekonuje fakt posługiwania się przez nią pieczęcią firmową oraz pokwitowanie odbioru pisma. Sąd podkreślił, że potwierdzenie odbioru pisma spełniające powyższe wymogi znajduje się na kopii kwestionowanej decyzji (k. 2 akt podatkowych), a widniejący na nim podpis umożliwia ustalenie personaliów osoby odbierającej pismo, gdyż jest w pełni czytelny, a wątpliwości nie budzi też data doręczenia pisma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00