Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 lutego 2008 r., sygn. I FSK 1650/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Artur Mudrecki, , , po rozpoznaniu w dniu 29 lutego 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 626/07, w sprawie ze skargi N. z siedzibą w H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 29 grudnia 2006 r., nr [...], w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) odstępuje od zasądzenia od N. z siedzibą w H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kosztów postępowania kasacyjnego w całości

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 626/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego W. z dnia 5 stycznia 2006 r. Przedmiotem rozpoznania sądu była sprawa ze skargi N. z siedzibą w H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 29 grudnia 2006 r., nr [...], w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że pismem z dnia 27 września 2005 r. skarżąca spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej; ustawa o VAT).

Wskazanym wyżej postanowieniem organ I instancji uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku dokonywane przez Spółkę przemieszczenie towarów, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, za wynagrodzeniem i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie znajdują do niego zastosowania wyłączenia przewidziane w art. 12 ust. 1 ww. ustawy. Natomiast wyłączenie zawarte w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ww. ustawy, nie zaś sytuacji objętych jej art. 11 ust. 1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00