Wyrok NSA z dnia 18 września 2008 r., sygn. I FSK 708/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia del. WSA Mirella Łent, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. I. spółki jawnej S. S., W. F. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 31 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Op 341/06 w sprawie ze skargi T. I. spółki jawnej S. S., W. F. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 16 sierpnia 2005 r., [...] w przedmiocie Interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. I. spółki jawnej S. Ś., W. F. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 31 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Op 341/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę T. S.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z 16 sierpnia 2005 r. w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że spółka pismem z 11 marca 2005 r. złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. wniosek o interpretację prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. We wniosku wskazano, że działalność spółki polega m.in. na handlu urządzeniami do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu oraz świadczeniu usług legalizacyjnych i serwisowych tych urządzeń. Realizacja usługi legalizacyjnej polega m.in. na wystąpieniu do Urzędu Miar o wydanie świadectwa legalizacji, za co organ ten pobiera od skarżącej opłatę - nie wystawiając faktury VAT - jest to bowiem opłata za czynności sklasyfikowane pod numerem 75.13 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) jako czynności z zakresu administracji publicznej wspomagające proces gospodarowania. Spółka zaś świadcząc usługi do ich ceny dolicza podatek VAT według stawki 22%, przyjmując, że są to usługi kompleksowe sklasyfikowane pod numerem 74.30 PKWiU, w zakres których wchodzi usługa legalizacji oraz koszty obsługi, w tym opłata legalizacyjna. Spółka przedstawiła zamiar dokonania rozdzielenia usługi przygotowania sprzętu do legalizacji od usługi jego legalizacji, w zakresie tej pierwszej obciążając klienta fakturą VAT według stawki 22%, natomiast odnośnie tej drugiej poprzez wystawienie noty obciążeniowej bez podatku od towarów i usług jako zwrot kosztów poniesionych w imieniu klienta na jego rzecz. Za rozdzieleniem tych usług przemawia to, że organ administracji miar w świadectwie legalizacji wskazuje kontrahenta spółki, a nie spółkę, przy czym między kontrahentem, a spółką nie istnieje więź prawna, którą należałoby traktować jak świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.).