Wyrok NSA z dnia 21 maja 2008 r., sygn. I FSK 572/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Edmund Łój Sędziowie sędzia NSA Artur Mudrecki sędzia del. WSA Jerzy Płusa (spr.) Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. T. - F. H. H. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 333/06 w sprawie ze skargi S. T. - F. H. H. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 22 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za luty 2002 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. T. - F. H. H. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Sz 333/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę S. T. - F. H. "H.", zwanego dalej "Skarżącym", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 22 marca 2006 r. w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za luty 2002 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w S. decyzją z dnia 28 grudnia 2005 r., określił Skarżącemu, prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą F. H. "H.", kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za luty 2002 r. do przeniesienia na następny miesiąc w wysokości innej niż zadeklarowana przez Skarżącego.
Powyższe rozstrzygnięcie organ kontroli skarbowej wydał po przeprowadzeniu kontroli, w trakcie której ustalono, iż Skarżący oprócz działalności handlowej prowadził również działalność w zakresie wynajmu nieruchomości zabudowanych lokalami użytkowymi, uzyskując w badanym okresie obrót odpowiadający połowie wysokości obrotu wynikającego z faktur VAT wystawionych przez należącą do M. T. firmę handlową "H.". Usługi najmu dotyczyły bowiem nieruchomości stanowiących współwłasność M. T. i S. T. w określonych udziałach.