Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 września 2008 r., sygn. I FSK 907/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 9 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: 1) Ministra Finansów - organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w W. - Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P., 2) A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2024/07 w sprawie ze skargi A. K. na interpretację Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

 

UZASADNIENIE

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2024/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi A. K. uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2007 r., nr [...] w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdził, że interpretacja nie może być wykonana w całości i zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

1.2. Podstawą rozstrzygnięcia Sądu pierwszej instancji był następujący stan faktyczny.

1.3. Wnioskiem z dnia 3 lipca 2007 r. skarżący zwrócił się o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. Opisując stan faktyczny podał, że 28 kwietnia 2004 r. kupił od dewelopera jedynym aktem notarialnym lokal mieszkalny wraz z piwnicą i garażem oraz udziałem w gruncie. Garaż usytuowany był w budynku mieszkalnym, rodzinnym stałego zamieszkania, sklasyfikowanym w Klasyfikacji Obiektów Budowlanych KOB pod symbolem 11. Na fakturze wartość garażu została wyodrębniona od wartości mieszkania i opodatkowana według 22% stawki podatku VAT. W ocenie wnioskodawcy sprzedaż garażu w powyższych okolicznościach winna podlegać opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT, zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.p.t.u.". Garaż jest bowiem usytuowany w budynku mieszkalnym, ma status pomieszczenia gospodarczego i nie jest lokalem użytkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00