Orzeczenie
Postanowienie NSA z dnia 6 lutego 2008 r., sygn. II FZ 506/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący : Jerzy Rypina po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia W. S.A. w K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1291/06 w zakresie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia w sprawie ze skargi W. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia oddalić zażalenie.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 29 czerwca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt. I SA/Kr 1291/06) odmówił W. S.A. w K. przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia w przedmiocie odrzucenia wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Sąd pierwszej instancji stwierdził, że skarżąca nie uprawdopodobniła okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu do wniesienia zażalenia. Pełnomocnik strony skarżącej, będący adwokatem, przedstawił nie uwierzytelnioną za zgodność z oryginałem kserokopie zaświadczenia lekarskiego, które na dodatek nie przesądza w żaden sposób o istnieniu takiej przeszkody, która uniemożliwiałaby dokonanie czynności procesowej. Zdaniem Sądu takie zaświadczenia, gdyby nawet uznać jego autentyczność, nie jest równoznaczne ze zwolnieniem lekarskim, w którym to wskazuje się okres niezdolności do pracy. W kserokopii dołączonej do wniosku znajduje się jedynie zalecenie pobytu w domu w okresie od 15 do 28 maja 2007 r. i oszczędny tryb życia. Zatem Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjął, że uchybienie terminu nie jest następstwem okoliczności niezależnych od strony, lecz wynikiem niedostatecznej staranności w prowadzeniu własnych spraw.