Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2007 r., sygn. I OSK 396/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący NSA: Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie NSA Jolanta Rajewska Zygmunt Zgierski Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej ze skargi kasacyjnej P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 594/04 w sprawie ze skargi P. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 7 września 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 594/04 oddalił skargę P., na decyzję Ministra Infrastruktury z [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że decyzją z 31 marca 1951 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w [...] przekazało w zarząd i użytkowanie P. w [...] Oddział w [...] zabudowaną nieruchomość o powierzchni 5383 m2 położoną w [...] przy ul. [...]. Decyzją z [...] Nr [...], Wojewoda [...] stwierdził z urzędu nieważność decyzji, o której wyżej mowa na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.

Stanowisko swoje motywował Wojewoda tym, że decyzja z 31 marca 1951 r. została wydana bez podstawy prawnej, bowiem Prezydium PRN w [...] działało na podstawie uchwały Prezydium Rządu z dnia 27.IX.1950 r. w sprawie rozdysponowania mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska na cele publiczne (M.P. Nr A-106, poz. 1337), która jest uchwałą samoistną, wydaną bez upoważnienia zawartego w ustawie lub dekrecie z mocy ustawy, a zatem nie ma mocy powszechnie obowiązującej. Od decyzji organu wojewódzkiego z [...] P. złożyło odwołanie podnosząc, że uchwała Prezydium Rządu z 27 września 1950 r. może być osadzona w hierarchii źródeł prawa z uwagi na zrealizowany wówczas ciąg działań prawotwórczych związanych z reformą administracji naczelnej i terenowej oraz z uwagi na sposób administrowania mieniem państwowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00