Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2007 r., sygn. II OSK 452/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./, Sędziowie NSA Maria Czapska - Górnikiewicz, Stanisław Nowakowski, , Protokolant Elżbieta Maik, po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 listopada 2005 r. sygn. akt II SA/Kr 2522/03 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] września 2003 r. nr [...] w przedmiocie zmiany imion i nazwiska 1. oddala skargę kasacyjną, 2. przyznaje od Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adw. K. C. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych oraz 22 % podatku od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 listopada 2005 r.( sygn.akt II SA/Kr 2522/03) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] września 2003 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Starosty Powiatowego w T. z dnia [...] sierpnia 2003 r., nr [...] odmawiającej zmiany imion i nazwiska M. W. K. na imiona "Herold Królestwa" i nazwisko "Teokracji Teokracjusz". Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

M. W. K., pustelnik pozazakonny, złożył wniosek o zmianę imienia i nazwiska uzasadniając go tym, że w dniu 7 stycznia 1999 r. w święto Chrztu Pańskiego w czasie mszy w Parafii w Ś. przybrał publicznie imię i nazwisko "Herold Królestwa Teokracji Teokracjusz" i od tej pory wszystkim się tak przedstawia.

Organ I instancji, na podstawie art. 2 i 7 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (t.j. z 1963 r., Nr 59, poz. 328 ze zm.) decyzją z dnia [...] sierpnia 2003 r. odmówił dokonania zmiany imion i nazwiska M. W. K. na Herold Królestwa Teokracji Teokracjusz, stwierdzając że taka zmiana naraziłaby wnioskodawcę na kpiny i posiłkowo wskazując na przepis art. 50 ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego, w myśl którego niedopuszczalne jest wpisanie do akt więcej niż dwu imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, w formie zdrobniałej i niepozwalającej odróżnić płci dziecka. Ponadto Starosta powołał się na opinię Pracowni Antroponimicznej Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie, z której wynika że wskazane imię Herold Królestwa i nazwisko Teokracji Teokracjusz mogą funkcjonować jako imiona zakonne w obiegu nieoficjalnym, natomiast nie mogą występować w charakterze nazw oficjalnych w dokumentach urzędowych .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00