Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2007 r., sygn. II OSK 527/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Otylia Wierzbicka (spr.) Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U. M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Bk 761/05 w sprawie ze skargi U. M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2005 r., nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w sprawie II SA/Bk 761/05 wyrokiem z dnia 24 stycznia 2006 r. oddalił skargę U. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2005 r. w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003 r. Nr 80 poz. 717 ze zm.) przewiduje możliwość wprowadzenia przez organy administracji w drodze decyzji tzw. rent planistycznych ustalanych w związku ze wzrostem wartości nieruchomości wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednorazową opłatę o której mowa w art. 36 ww. ustawy ustala się w razie łącznego wystąpienia dwóch przesłanek tj. zmiany wartości nieruchomości w następstwie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany i zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od daty wejścia w życie uchwalonego planu bądź dokonanej w nim zmiany. Oba warunki w ocenie Sądu zostały w niniejszej sprawie spełnione. Skarżąca zbyła w dniu 25 listopada 2004 r. nieruchomość oznaczoną jako działki geodezyjne nr 135 i 136 objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego części wsi B., uchwalonym uchwałą Nr [...] Rady Gminy R. z dnia [...] stycznia 2003 r. Wysokość opłaty została ustalona na dzień sprzedaży nieruchomości na podstawie operatu szacunkowego i 20 % wskaźnika wzrostu wartości nieruchomości określonego w § 18 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wzrost wartości nieruchomości stanowi różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnianiu zmiany jej przeznaczenia ustalonego w uchwalonym miejscowym planie a jej wartością przed uchwaleniem lub zmianą planu uwzględniającą dotychczasowe przeznaczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00