Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 526/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec, Jan Paweł Tarno (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 czerwca 2005r. sygn. akt II SA/Kr 1730/01 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 9 czerwca 2005 r., sygn. akt II SA/Kr 1730/01 oddalił skargę A. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z [...], nr [...] o odmowie zwrotu nieruchomości, części działki nr 214 położonej w obrębie geodezyjnym 31 jednostki ewidencyjnej [...]. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że przedmiotowa nieruchomość została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa decyzją Zastępcy Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu [...] z dnia 15.07.1985 r., nr [...] na cele realizacji Bazy Zajezdni Autobusowej MPK w [...] przy ul.[...]. Przeprowadzone przez organ I instancji postępowanie w sprawie wykazało, że przedmiotowa nieruchomość zgodnie z wpisem w księdze wieczystej Nr 184737 1 stanowi własność "M" S.A. w [...]. Nabycie własności nieruchomości przez ten podmiot nastąpiło na podstawie umowy z 30.09.1997 r. o przeniesieniu własności przez Gminę [...] jako aportu w celu pokrycia części podwyższonego kapitału akcyjnego Spółki w związku z objętymi przez Gminę [...] akcjami w tej Spółce. Skarżący wystąpił o zwrot wywłaszczonej nieruchomości dopiero w dniu 21.02.2001 r., więc po upływie prawie 3 i pół roku od czasu, kiedy "M" S.A. w [...] nabyła własność przedmiotowej nieruchomości.

Wywłaszczona nieruchomość nie może być wykorzystana dla innych celów, niż realizacja celu określonego w decyzji o wywłaszczeniu. Ta podstawowa zasada prawa wywłaszczeniowego stanowi gwarancję, że instytucja wywłaszczenia nieruchomości nie będzie wykorzystywana w sposób sprzeczny z jej ratio legis, np. do przebudowy stosunków własnościowych w społeczeństwie lub nadużywana ponad potrzeby wynikające z celów społecznych, które nie mogą być zrealizowane w inny sposób, jak przez odjęcie lub ograniczenie prawa własności do nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00