Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 października 2007 r., sygn. I OSK 1397/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia WSA del. Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 9 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. - właściciela Motelu [...] w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Sz 89/06 w sprawie ze skargi J. K. - właściciela Motelu [...] w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) oddala wniosek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. o zwrot kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 7 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Sz 89/06 oddalił skargę J. K. - właściciela motelu "[...]" w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, iż Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w K. decyzją z dnia [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta K., nałożył na J. K., właściciela motelu "[...]", karę pieniężną w wysokości 13.524 zł za samowolne zajęcie - w okresie od dnia 25 maja 2001 r. do dnia 27 lutego 2003 r. - pod reklamę, pasa drogowego ul. [...] (droga krajowa), ul. [...] (droga powiatowa), ul. [...] (droga wojewódzka) w K..

W decyzji organ I instancji opisał przebieg postępowania w sprawie samowolnego zajęcia pasa drogowego wymienionych ulic zakończonego ostateczną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], utrzymującą w mocy decyzję zarządu drogi, nakazującą J. K. przywrócenie powyższych pasów drogowych do stanu poprzedniego. Skarga strony na decyzję organu odwoławczego została oddalona wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 kwietnia 2003 r. Następnie zarząd drogi zainicjował postępowanie egzekucyjne w celu wykonania obowiązku wynikającego z w/w decyzji ostatecznej. W postępowaniu tym Prezydent Miasta K. wydał postanowienie z dnia [...] o zastosowaniu środka egzekucyjnego w postaci wykonania zastępczego obowiązku o charakterze niepieniężnym, co w praktyce sprowadzało się do zlecenia demontażu tablic reklamowych osobie trzeciej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00