Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. II GSK 268/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grabowski (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Tadeusz Cysek Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. W.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 maja 2006 r. sygn. akt III SA/Lu 152/06 w sprawie ze skargi E. W.-S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 21 lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 30 maja 2006 r., sygn. akt III SA/Lu 152/06 oddalił skargę E. W.-S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 21 lutego 2006 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Decyzją tą SKO w Lublinie na podstawie art. 7c pkt 2 w związku z art. 7d ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.), zwanej dalej w skrócie p.d.g., utrzymało w mocy decyzję z dnia 10 stycznia 2006 r., Nr [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta Lublin w sprawie odmowy dokonania wnioskowanej przez E. W.-S. zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, polegającej na dopisaniu w pkt 1 zaświadczenia dotyczącym oznaczenia przedsiębiorcy, obok swojego imienia i nazwiska, również imienia i nazwiska małżonka.

Sąd I instancji oddalając skargę podzielił stanowisko SKO w Lublinie w zakresie umocowania organu ewidencyjnego do kontroli wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Badanie zgodności wpisów z przepisami prawa czyni bowiem zadość obowiązkowi organów administracji publicznej stania na straży praworządności. Obowiązek stosowania zasady praworządności w postępowaniu rejestracyjnym ewidencji działalności gospodarczej oznacza zobligowanie organów ewidencyjnych do badania wniosków o wpis do ewidencji pod względem zarówno formalnym, jak i materialnoprawnym oraz do odmawiania dokonywania zmian wpisów stojących w sprzeczności z porządkiem prawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00