Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. I GSK 403/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Jerzy Sulimierski Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 31 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 654/05 w sprawie ze skargi P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 31 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 654/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę P. G. F. S.A. w Łodzi O. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2005 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że uzupełniające zgłoszenie celne dokonane przez skarżącą według dokumentu SAD z dnia [...] stycznia 2002 r. nr [...] z wnioskiem o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu partii leków, pierwotnie objętych procedurą składu celnego nie jest prawidłowe w zakresie wartości celnej towaru. Organ celny skorygował deklarowaną w zgłoszeniu celnym wartość celną towaru uznając, że udzielona importerowi przez eksportera premia przewidziana umową składu celnego, była czynnikiem obniżającym wartość (celną) transakcyjną towaru.

Powyższa ocena charakteru prawnego premii została sformułowana w oparciu o wyniki kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie skarżącej oraz w składzie celnym. W wyniku tej kontroli ujawniono faktury i noty kredytowe wystawiane przez niemiecką Spółkę G. GmbH. Firma ta udzielała skarżącej Spółce PGF premii od zakupionych towarów w kwotach wykazanych w notach kredytowych. Płatności na rzecz G. GmbH realizowane były w oparciu o faktury wystawiane przez tę firmę na podstawie miesięcznego raportu sprzedaży sporządzanego przez skarżącą Spółkę PGF. Zgodnie z pkt 11 pkt 1 umowy z dnia [...] grudnia 2000 r. zawartej przez skarżącą Spółkę PGF jako dystrybutora z firmą G. GmbH jako eksporterem, dystrybutor był zobowiązany do przekazania eksporterowi nie później niż w terminie 3 dni roboczych po zakończeniu każdego miesiąca, raportu sprzedaży i zapasów, który określał dokładną ilość, jednostki miary, nr serii, datę utraty ważności produktów usuniętych i sprzedanych ze składu celnego. Następnie, zgodnie z pkt 11 pkt 2 tej umowy, firma G. GmbH przekazywała dystrybutorowi oryginał faktury za sprzedaż produktów wydanych ze składu celnego, której termin płatności wynosił 30 dni od dnia wystawienia. W pkt 13 umowy strony uzależniły wysokość premii przyznawanej dystrybutorowi przez G. GmbH od wysokości miesięcznych obrotów osiągniętych przez dystrybutora. Premia w wysokości 3 % była udzielana przy obrocie miesięcznym na poziomie 0,5 -1 mln DEM; przy obrocie miesięcznym między 1 mln a 1,5 mln DEM premia wynosiła 3,05 %, zaś przy obrocie powyżej 1,5 mln DEM dystrybutor uzyskiwał premię w wysokości 3,10 %. W umowie strony postanowiły również, że firma G. GmbH może przyznać dystrybutorowi premię pomimo nie osiągnięcia określonych powyżej progów obrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00