Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 września 2007 r., sygn. I FSK 1225/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Jan Zając Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Joanna Podsiadły po rozpoznaniu w dniu 19 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółki Jawnej A. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Go 1752/05 w sprawie ze skargi spółki jawnej A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2005 r., nr[...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 20 czerwca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę spółki jawnej A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z [...] października 2004 r. Nr [...] określającą wysokość zobowiązania podatkowego spółki w podatku od towarów i usług dla towaru objętego procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszenia celnego nr [...] z [...] grudnia 2000 r.

W lutym 2003 r. organy celne przeprowadziły kontrolę zgłoszeń dotyczących importu przez spółkę siarczanu magnezu, w tym wyżej wymienionego zgłoszenia z 19 grudnia 2000 r. W wyniku przeprowadzonej kontroli zakwestionowana została zastosowana przez spółkę stawka oraz kwota należnego z tytułu importu podatku od towarów i usług. Naczelnik Urzędu Celnego w Z. decyzją z [...] października 2004 r. określił z tytułu importu towarów objętych tym zgłoszeniem należny podatek VAT według stawki 7%.

Uzasadniając decyzję organ pierwszej instancji stwierdził, że w chwili przedstawienia towaru, zarówno w dokumentach celnych, jak i handlowych, znajdował się opis "sól gorzka do nawożenia", kod PCN 283321000 siarczanu magnezu. Naczelnik Urzędu Celnego w Z. wskazał na załączone do zgłoszenia celnego oświadczenie spółki z 8 marca 2000 r., gdzie podano: "sól gorzka do nawożenia sprowadzana z Niemiec jest wykorzystywana do nawożenia ziemi. Pragniemy nadmienić, że jest ona na dzień dzisiejszy jedynym nawozem sprowadzanym z Niemiec". Oznacza to wg organu pierwszej instancji, że w dokumentacji importowej towar jednoznacznie zadeklarowany został jako nawóz sztuczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00