Wyrok NSA z dnia 17 października 2007 r., sygn. I FSK 410/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Sylwester Golec, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 17 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. Spółki Cywilnej w U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 889/05 w sprawie ze skargi K. Spółki Cywilnej w U na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 4 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2001 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Spółki Cywilnej K. w U. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. 2.700 zł /słownie: dwa tysiące siedemset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 889/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego K. s.c. L.L., J.W. i K.L. z siedzibą w U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 4 października 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2001 r.
Z akt sprawy wynika następujący przebieg postępowania. Decyzją z dnia 11.03.2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. określił wobec PHU K s.c. z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2001 r. odpowiednie kwoty zwrotu różnicy podatku do przeniesienia na następny miesiąc, kwoty zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika oraz kwoty zobowiązania podatkowego w odpowiedniej wysokości.
W uzasadnieniu organ kontroli skarbowej wskazał, iż w wyniku badania przedłożonych przez spółkę wydruków z kas rejestrujących ustalono, że o ile wskazana na wydrukach sprzedaż potraw i niektórych napojów zawierała informacje wymagane przepisami prawa, tzn. była wykazana nazwa towaru (niekiedy bardzo szczegółowo), ilość, cena jednostkowa i wartość sprzedaży, o tyle wykazana na wydrukach sprzedaż piwa, wyrobów alkoholowych, papierosów i niektórych napojów była zarejestrowana w sposób niezgodny z przepisami regulującymi kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Na wydrukach tych widniała jedynie ogólna nazwa i wartość, bez podania ilości, ceny jednostkowej i nazwy towaru pozwalających na jego identyfikację. W przypadku napojów alkoholowych, mimo iż było ich kilkadziesiąt gatunków i serwowano je w zróżnicowanych porcjach i cenach, podawano ogólną nazwę "alkohol", podobnie rzecz się miała z "piwem", mimo iż w sprzedaży było kilkanaście marek i gatunków piwa, podawanego w różnych formach (piwo z nalewaka, z butelki) i jednostkach objętości (0,3 l, 0,4 l, 0,5 l). Z powyższego organ kontroli skarbowej wywiódł, że wykazana przez spółkę sprzedaż towaru nie odzwierciedla stanu rzeczywistego z okazanych dowodów nie wynika co sprzedano i w jakiej cenie, co wykazaną wartość sprzedaży czyni niewiarygodną. Tym bardziej, że § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1999 r. w sprawie kryteriów i warunków, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 109, poz. 1249), paragon fiskalny powinien zawierać następujące informacje: