Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. II GSK 62/06

Dopóki określona w art. 39 Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864 ze zm.) zasada swobodnego przepływu pracowników nie ma pełnego zastosowania w stosunkach Polski ze wszystkimi państwami Wspólnoty, dopóty powoływanie się na ten przepis w sprawie dotyczącej obywatela państwa, wobec którego Polska stosuje w ramach wzajemności środki krajowe ograniczające dostęp do krajowego rynku pracy, nie jest uprawnione.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi kasacyjnej Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2005 r. w sprawie ze skargi „G." Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. w W. na decyzję Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w Warszawie z dnia 5 lipca 2005 r. w przedmiocie powołania prezesa zarządu i na podstawie art. 185 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, a ponadto - zgodnie z art. 203 pkt 2 powyższej ustawy - zasądził od „G." Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. w W. na rzecz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w Warszawie dwieście osiemdziesiąt złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Z uzasadnienia

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt (...) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z dnia 5 lipca 2005 r. nr (...) w przedmiocie powołania prezesa zarządu oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia 27 kwietnia 2005 r., a także stwierdził, że decyzje te nie podlegają wykonaniu, i zasądził od Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych na rzecz skarżącego „G." Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. w Warszawie zwrot kosztów postępowania sądowego.

Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym sprawy: W dniu 5 października 2004 r. „G." Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. zwróciło się do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z wnioskiem o wyrażenie zgody na ponowne powołanie na prezesa zarządu Ericha F. oraz o odstąpienie wobec niego od wymagania znajomości języka polskiego. Powodem złożenia wniosku było wejście w życie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.), która w art. 27 ust. 3 wprowadziła wymaganie, aby co najmniej dwie osoby wchodzące w skład zarządu krajowego zakładu ubezpieczeń, w tym prezes zarządu, posiadały udowodnioną znajomość języka polskiego. W myśl zaś art. 27 ust. 3a ustawy organ nadzoru, na wniosek organu zakładu ubezpieczeń właściwego w zakresie powołania członków zarządu, odstąpi, w drodze decyzji, od wymagania znajomości języka polskiego, o którym mowa w ust. 3, jeżeli nie jest to niezbędne ze względów nadzoru ostrożnościowego, biorąc w szczególności pod uwagę zakres działalności zakładu ubezpieczeń. Artykuł 27 ust. 5 ustawy stanowi natomiast, że powołanie dwóch członków zarządu, w tym prezesa krajowego zakładu ubezpieczeń, następuje za zgodą organu nadzoru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00