Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. I FSK 303/06

Zwrot podatku, który następował na podstawie art. 14a ust. 6 ustawy o podatku VAT, nie był podatkiem nadpłaconym, ani podatkiem nienależnie zapłaconym w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 listopada 2005 r., sygn. akt I SA/Gd 1493/02, mocą którego oddalono skargę Marty i Wojciecha P. - D..." s.c. ZPChr w K... na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 11 czerwca 2002 r., Nr PU/4408-680/02/01 w przedmiocie odmowy oprocentowania zwrotu w podatku od towarów i usług za maj, wrzesień, październik 2001 r.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd opisał przebieg sprawy. Ustalono, że zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w Gdańsku utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w Kwidzynie z dnia 25 marca 2002 r., odmawiającą zwrotu odsetek od zwrotu podatku od podatku towarów i usług w wysokości 39.109 zł. Wskazano, że skarżący pismem z dnia 18 lutego 2002 r. zwrócili się do Urzędu Skarbowego w Kwidzynie z wnioskiem o zwrot należnych odsetek od nadpłaty podatku od towarów i usług. Podatnicy podnosili, że zwrot wpłaconego podatku wynikał z przysługującego im prawa do zwrotu podatku VAT z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w terminie 25 dni od dnia złożenia wniosku. Ponieważ Urząd Skarbowy nie dotrzymał tego terminu, zdaniem podatników, zwrot przedmiotowego podatku powinien nastąpić wraz z należnymi odsetkami.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że zarówno w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.) - dalej o.p., jak w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 ze zm.) - dalej ustawa o VAT, brak jest przepisów które przewidywałyby wypłatę odsetek w sytuacji zwrotu podatku VAT w trybie art. 14a ustawy o VAT. Wyjaśnił również, że przepisy art. 72 o.p. i 14a ustawy o VAT regulują dwie odrębne kwestie. Art. 72 o.p. określa pojęcie nadpłaty wymieniając sytuacje do których pojęcie to ma zastosowanie, zwrotu wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług przysługującej prowadzącemu zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej przepis ten nie wymienia. Zdaniem organu podatkowego nie można tym samym przyjąć, że przedmiotowy zwrot podatku od towarów i usług stanowi nadpłatę w rozumieniu przepisu art. 72 o.p. i co się z tym wiąże - od tego zwrotu nie są naliczane odsetki za zwłokę. Organ wskazał, że kwestię przysługującego prowadzącemu zakład pracy chronionej prawa do całkowitego lub częściowego zwrotu wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług reguluje przepis art. 14a ustawy o VAT który omawia szczególne kwestie, które są właściwe jedynie dla zakładów pracy chronionej oraz zakładów aktywności zawodowej, wyłączając w tym względzie przepis art. 21 ustawy o VAT, który normuje ogólną kwestię zwrotów podatku stanowiącego nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Zdaniem Urzędu Skarbowego wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego muszą wynikać wprost z tych przepisów i stosowanie analogii jest niedopuszczalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00