Wyrok NSA z dnia 19 września 2006 r., sygn. II FSK 498/06
W rozumieniu § 3 ust. 2 pkt 1 lit b) Rozporządzenia Ministra Finansów z 1997r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie pozwala na zaliczenie wszystkich kosztów organizacyjnych w tym wydatków poniesionych przez spółkę akcyjna na zagwarantowanie emisji publicznej akcji w kwocie przekraczającej podwyższenie kapitału akcyjnego, do wartości niematerialnych i prawnych.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 grudnia 2005 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie o sygnaturze akt I SA/Gd 265/03, oddalił skargę spółki akcyjnej B... z siedzibą w Gdyni na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 16 stycznia 2003 roku, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 rok. Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy rozstrzygnięcie Dyrektora Urzędu Skarbowego w Sopocie z dnia 1 sierpnia 2002 roku, w której organ zakwestionował sposób rozliczania wydatków z tytułu gwarancji emisji akcji poprzez sukcesywne odpisywanie wydatków z tytułu gwarancji publicznej subskrypcji akcji serii D" w koszty uzyskania przychodów.
Spółka wnioskiem z dnia 16 listopada 2000 roku wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych oraz żądała skorygowania przyjętego sposobu rozliczenia kosztów poniesionych z tytułu gwarantowania publicznej subskrypcji akcji serii D". Strona domagała się rozliczenia poniesionych kosztów gwarancji emisji nie w taki sposób jak to pierwotnie uczyniła, to jest poprzez międzyokresowe rozliczenia kosztów w okresie 25 lat, lecz w przeciągu 5 lat, poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych. Organy podatkowe w rozpoznawanej sprawie uznały, iż sporne koszty nie mogą zostać zakwalifikowane do wartości niematerialnych i prawnych podgalających amortyzacji podatkowej w okresie 5 lat na podstawie § 3 ust. 2 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 roku w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych oraz prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 ze zm). Jednocześnie przyznano spółce prawo zaliczenia jako koszty organizacji i rozszerzenia spółki akcyjnej do wartości niematerialnych i prawnych, części wydatków poniesionych na gwarantowanie publicznej subskrypcji akcji, która dotyczyła podwyższenia kapitału akcyjnego skarżącej. Prawa tego natomiast nie przyznano wobec spornych wydatków spółki w zakresie podwyższenia kapitału zapasowego.