Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2006 r., sygn. II FSK 1107/05
Stosownie do art. 15 ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców w przypadku istnienia należności spornych, postępowanie w sprawie restrukturyzacji ulega zawieszeniu, do dnia zakończenia sporu prawomocną decyzją albo do dnia wycofania wniosku, odwołania lub skargi. W sprawie rozpoznawanej jest rzeczą ewidentną, że wysokość zobowiązania podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r. w dniu 24 grudnia 2002 r., a więc w dacie wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania restrukturyzacyjnego, była sporna. Wobec czego organ podatkowy zasadnie zawiesił powyższe postępowanie.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Włodzimierza P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 maja 2004 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r.
1. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, iż prawo do określenia obowiązku podatkowego w wysokości odmiennej niż wykazana w zeznaniu podatkowym skarżącego za 1996 r. wygasło 31 grudnia 2002 r. Jednakże w rozpatrywanej sprawie nastąpiło przerwanie biegu terminu przedawnienia, na podstawie art. 70 § 3 Ordynacji podatkowej, gdyż na podstawie tytułów wykonawczych (dwóch) organ egzekucyjny podjął w 2002 r. czynności egzekucyjne polegające na zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego. Sąd przypomniał, iż w myśl art. 224 § 1 Ordynacji podatkowej wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania skarżonej decyzji. Decyzja nieostateczna, zgodnie z art. 3 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jest tytułem egzekucyjnym, na podstawie którego może być podjęte postępowanie egzekucyjne.