Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. I OSK 851/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Jolanta Rajewska(spr.) Anna Łuczaj Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 919/04 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia stwierdzającego podpadanie nieruchomości rolnej pod działanie przepisów dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia

17 marca 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 919/04 oddalił skargę M. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podlegania nieruchomości pod działanie przepisów dekretu o reformie rolnej. Wyrok ten został wydany został w następującym stanie faktycznym sprawy.

Prezydium [...] Wojewódzkiej Rady Narodowej orzeczeniem z dnia 11 listopada 19950r stwierdziło, że nieruchomość ziemska p.n."Z., G. i S." o ogólnej powierzchni 56,01 ha stanowiąca własność spadkobierców J. R., podpada pod działanie art. 2 ust. 1 lit. "e " dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13, ze zm.). W uzasadnieniu orzeczenia podano, że J. R. był właścicielem nieruchomości ziemskiej Z. o powierzchni 47.20 ha, położonej w powiecie [...]. Po zawarciu związku małżeńskiego z F. P., przed 1 września 1939r, majątek powiększył o działkę o powierzchni 5,4750 ha z rozparcelowanego majątku ziemskiego G. oraz o działkę o pow.3,3430 ha z rozparcelowanego majątku S. w powiecie [...]. Łącznie był właścicielem gruntów o pow.56,01 ha, w tym 53,7858 ha użytków rolnych. Córka J. R., R. G., wystąpiła o wyłączenie spod przejęcia na cele reformy rolnej gruntów o pow.17, 63 ha mających stanowić jej własność. Dowodów na tę okoliczność jednak nie przedstawiła. Nie wykazała też, że obszar ten był prawnie i fizycznie wydzielony. Ponadto wnioskodawczyni nie prowadziła oddzielnego gospodarstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00