Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2006 r., sygn. II OSK 548/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Gliniecki, Sędziowie NSA Krystyna Borkowska (spr.), Zygmunt Niewiadomski, Protokolant Wiesława Koślińska, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2006 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 684/04 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi K. T. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2004 r. w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji, uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, co następuje.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję organu I instancji wstrzymującą na podstawie art. 367 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, użytkowanie przez K. T. instalacji zakładowej oczyszczalni ścieków w zakładzie uboju drobiu "K." w Ś. W czasie kontroli przeprowadzonej w dniu 19 lutego 2004 r. w wyżej wymienionym zakładzie stwierdzono, iż do wód odprowadzane są - bez wymaganego pozwolenia - ścieki. W ściekach tych stwierdzono znaczne przekroczenie wskaźników zanieczyszczeń określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi (...). Pomimo iż strona wnioskiem z dnia 16 marca 2004 r. zwróciła się w trybie określonym w art. 367 ust. 2 cyt. ustawy, nie zachodziły przesłanki do ustalenia terminu usunięcia przekroczenia. Podstawę odmowy uwzględniania tego wniosku stanowiła ostateczna decyzja Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2004 r. odmawiająca udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków z uwagi na to, iż urządzenia istniejącej oczyszczalni nie gwarantują właściwego oczyszczenia ścieków. Nadto przedstawiona przez stronę koncepcja modernizacji oczyszczalni nie gwarantuje właściwego oczyszczania ścieków. Odnosząc się do zarzutu niereprezentatywności pomiarów dokonanych w trakcie kontroli w dniu 19 lutego 2004 r. organ ten stwierdził, iż kwestia ta nie ma znaczenia dla sprawy, gdyż podstawą zastosowania sankcji jest sam fakt odprowadzania ścieków bez pozwolenia wodnoprawnego - czego strona nie kwestionowała - nie zaś ich jakość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00