Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 padziernika 2006 r., sygn. II OSK 1020/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Ryms, Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Janina Kosowska /spr./, Protokolant Elżbieta Maik, po rozpoznaniu w dniu 12 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Łd 1180/05 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 marca 2006r sygn. akt II SA/Łd 1180/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] czerwca 2005r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego.

Dokonując badania zgodności z prawem zaskarżonej decyzji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Sąd przyjął do rozważań stan faktyczny ustalony przez organ prowadzący postępowanie administracyjne z wniosku A. W., która we wrześniu 2003 r. wystąpiła do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej przez III Rzeszę. W wyniku rozpoznania tego wniosku po jego uzupełnieniu pismami z dnia 23 lutego 2004 r. oraz 24 marca 2004 r. decyzją z dnia 12 lipca 2004 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił A. W. przyznania uprawnienia do wnioskowanego świadczenia pieniężnego. Rozstrzygnięcie powyższe zostało podjęte po analizie wniosku i załączonych do niego dokumentów, z których wynikało, iż wnioskodawczyni w okresie od grudnia 1939 r. do lipca 1944 r. pracowała w A. w fabryce pończoszniczej należącej do obywatela niemieckiego, natomiast w okresie od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r. przy budowie okopów w okolicach Działoszyna. Uzasadniając odmowę przyznania świadczenia organ wyjaśnił, iż zgodnie z art. 2 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.) represją jest deportacja (wywiezienie) do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego, w jego granicach sprzed 1 września 1939r.,na terytorium III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939 -1945. Natomiast jak wynika z poczynionych przez organ ustaleń strona nie była deportowana do pracy przymusowej poza terytorium Polski, nie spełnia więc warunku określonego w ustawie, a zatem nie może być jej przyznane przedmiotowe świadczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00