Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2006 r., sygn. II GSK 376/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek, Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński, Jacek Chlebny (spr.), Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 1602/04 w sprawie ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 5 lipca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie naruszenia przepisów z zakresu telekomunikacji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 maja 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 1602/05, oddalił skargę P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (dalej: Prezes URTiP) z dnia 5 lipca 2004 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia naruszenia przepisów art. 99 ust. 1 i art. 101 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852 z późn. zm., dalej: Pt).

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Po zakończeniu postępowania administracyjnego w sprawie zgodności z prawem telekomunikacyjnym wykorzystywania przez P. S.A. numeracji dostępu do serwisów audioteksowych w sieci inteligentnej - decyzją z 20 kwietnia 2004 r. o nr: [...] Prezes URTiP stwierdził naruszenie przez skarżącą Spółkę przepisów art. 99 ust. 1 oraz art. 101 Pt poprzez wykorzystywanie bez wymaganego przydziału numeracji NDIN-700 PQMCDU w zakresie dla P =1-9, przydzielonej dla potrzeb T. P. S.A. przez Prezesa URTiP w zezwoleniu telekomunikacyjnym Nr [...] z dnia 28 lutego 200l r. Jednocześnie organ nakazał usunięcie naruszeń w terminie 30 dni od otrzymania decyzji.

W uzasadnieniu decyzji Prezes URTiP wyjaśnił, że wszelka numeracja stosowana w publicznej sieci telefonicznej powinna być wykorzystywana zgodnie z ustawą - Prawo telekomunikacyjne i wydanym na jej podstawie rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 5 września 2002 r. w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych (Dz. U. Nr 145, poz. 1223), które określa Plan Numeracji Krajowej (zwany dalej: PNK). Wobec powyższego należało uznać, że wykorzystywany w sieci P. S.A., będącej publiczną ruchomą siecią telefoniczną, zakres numeracji do zapewniania dostępu do wybranych zakończeń sieci i usług telekomunikacyjnych, również powinien uwzględniać postanowienia PNK dotyczące schematu wybierania, a nabycie uprawnień do wykorzystywania takiego zakresu podlega przepisom dotyczącym przydziału numeracji. Wewnętrzny charakter wykorzystania zakresu, tzn. jego niedostępność dla abonentów innych sieci telekomunikacyjnych nie stanowi przesłanki wyłączającej stosowanie przepisów o wykorzystaniu numeracji w publicznych sieciach telefonicznych. Organ zwrócił ponadto uwagę, że P. dowodząc, iż korzystanie z tzw. "numeracji wewnętrznej" pozostaje poza zakresem właściwości Prezesa URTiP, wskazał na zapisy dokonanego w dniu 15 lutego 200l r. zgłoszenia działalności telekomunikacyjnej polegającej na zapewnieniu dostępu do usług informacyjnych i rozrywkowych, uzupełnionego w dniu 16 marca 200l r. o informację, że specjalne numery będą miały postać 700 x, gdzie x oznacza ciąg cyfr z zakresu od 0 do 9. Z informacji tej jednak nie wynikało, jaką strukturę będą posiadały te numery. W związku z powyższym w momencie przyjmowania zgłoszenia nie było możliwości stwierdzenia, że wskazana numeracja przybierze postać objętą PNK przyznaną innemu operatorowi, tym bardziej, że również skarżąca Spółka miała i ma możliwość uzyskania przydziału numerów IN w drodze decyzji Prezesa URTiP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00