Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 padziernika 2006 r., sygn. II GSK 180/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędziowie Jan Kacprzak (spr.) NSA Edward Kierejczyk Protokolant Katarzyna Warchoł po rozpoznaniu w dniu 25 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt VI Sa/Wa 1302/05 w sprawie ze skargi K. G. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy refundacji kosztów leczenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt VI Sa/Wa 1302/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. G. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie refundacji kosztów zabiegu okulistycznego.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym. Skarżąca K. G. w dniu 30 listopada 2004 r. poddała się zabiegowi operacyjnemu w [...] Sp. z o.o., polegającemu na usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ze wstawieniem sztucznej soczewki.

Dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, po rozpoznaniu wniosku skarżącej, odmówił refundacji kwoty 3.000 zł wydatkowanej przez skarżącą na powyższy zabieg operacyjny.

Na powyższą decyzję odwołanie wniosła skarżąca, powołując się w niej na względy medyczne i trudną sytuację materialną.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Rozpatrując odwołanie Prezes NFZ wskazał, iż skarżąca została poinformowana o możliwości wykonania świadczenia w postaci zabiegu operacyjnego bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jednakże z uwagi na czas oczekiwania na wykonanie przedmiotowego świadczenia skarżąca podjęła decyzję o wykonaniu zabiegu w trybie komercyjnym poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zdaniem organu w takim stanie faktycznym brak było podstaw prawnych do dokonania refundacji kosztów leczenia na wniosek skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00