Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2006 r., sygn. II GSK 347/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk, Sędziowie NSA Andrzej Kuba (spr.), Cezary Pryca, Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 maja 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 1420/04 w sprawie ze skargi Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 14 stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie usług telekomunikacyjnych i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 maja 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 1420/04 oddalił skargę Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 14 stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie usług telekomunikacyjnych i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych.

W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że pismem z dnia 30 lipca 2003 r. spółki grupy N. (od 31 grudnia 2003 r. N. S.A.) złożyły wniosek o przeprowadzenie przez Prezesa URTiP, na podstawie art. 117 i art. 119 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 73, poz. 852 ze.zm.), kontroli wzorów umów oraz regulaminu wykonywania usług powszechnych T. P. S.A., w szczególności w przedmiocie zgodności z prawem wzorów umów oraz postanowień regulaminu w zakresie dotyczącym tzw. Pakietu socjalnego. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty decyzją z dnia 23 października 2003 r. Nr [...], stosownie do treści art. 104 w zw. z art. 61 § 1 k.p.a., odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego, wskazując, iż wnioskodawca nie ma w tak określonej sprawie przymiotu strony. Postanowieniem z dnia 18 grudnia 2003 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, uznając zasadność złożonego wniosku, dopuścił Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) do uczestnictwa na prawach strony w postępowaniu prowadzonym z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej ww. rozstrzygnięciem z dnia 23 października 2003 r. Decyzją z dnia 14 stycznia 2004 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty po ponownym rozpatrzeniu sprawy utrzymał w mocy decyzję o odmowie wszczęcia postępowania. Zdaniem Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wnioskodawca wykazał istnienie jedynie interesu faktycznego, który nie jest tożsamy z interesem prawnym, przez co w zaistniałym stanie faktycznym nie mogło dojść do wszczęcia postępowania administracyjnego w oparciu o wskazaną podstawę prawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00