Wyrok NSA z dnia 30 marca 2006 r., sygn. II GSK 4/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny, Sędziowie NSA Stanisław Biernat, Małgorzata Korycińska (spr.), Protokolant Tomasz Filipowicz, po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lipca 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 89/05 w sprawie ze skargi B. B. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia 8 listopada 2004 r. Nr [...] w przedmiocie opinii dotyczącej wniosku o wydanie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 lipca 2005 r. oddalił skargę B. B. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia 8 listopada 2004 r. w przedmiocie opinii dotyczącej wniosku o wydanie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przyjął, iż postanowieniem z dnia 14 września 2004 r. Komendant Wojewódzki w S. negatywnie zaopiniował wniosek B. B. o wydanie koncesji w zakresie usług ochrony osób i mienia, gdyż w jego ocenie wnioskodawca nie daje rękojmi należytego wykonywania w przyszłości koncesjonowanej działalności. B. B. był bowiem w latach 2001-2002 wspólnikiem spółki jawnej "S...", której to spółce organ koncesyjny cofnął koncesję na prowadzenie usług ochrony osób i mienia z uwagi na stwierdzone naruszenie prawa w jej działalności gospodarczej. Mimo iż decyzja o cofnięciu koncesji z dnia 25 sierpnia 2003 r. była ostateczna, spółka nie zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej.