Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2006 r., sygn. I GSK 1179/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz, Sędziowie NSA Maria Myślińska (spr.), Jerzy Sulimierski, Protokolant Anna Wróblewska, po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. w Warszawie (poprzednia nazwa - Yamanouchi Pharma Sp. z o.o. w Warszawie) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 188/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 lutego 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 188/04 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu 23 lipca 2001 r. Spółka dokonała zgłoszenia celnego nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzoną z Holandii partię leków o wartości transakcyjnej wynikającej z faktur z dnia 5 lipca 2001 r. nr [...] oraz 16 lipca 2001 r. nr 9001961 wystawionych przez eksportera, tj. firmę [...] B.V. z siedzibą w Holandii.
Naczelnik Urzędu Celnego IV w Warszawie decyzją z dnia 14 lipca 2003 r. Nr [...] uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej, którą określił w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów obniżających zafakturowaną należność eksportera.
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie orzekając w związku z odwołaniem Spółki, decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r., nr [...], utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z eksporterem w dniu 1 marca 1999 r. umowę o udzieleniu rabatu w wysokości 40 % wartości netto produktów zakupionych przez nabywcę (wartość fakturowana), jeżeli wartość zakupionych produktów przekroczy 500.000 EURO w każdym miesiącu. W trakcie kontroli ujawniono również noty kredytowe z podaniem numeru faktury wystawione przez eksportera, zmniejszające wartość sprowadzonych leków, co uzasadniało korektę wartości celnej dokonaną przez organ celny I instancji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right