Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. II GSK 167/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie NSA Jan Bała Anna Robotowska (spr.) Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1946/05 w sprawie ze skargi Z.P.-H.-U. D. Spółki z o.o. w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 lutego 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 1946/05 w sprawie ze skargi Z.P.-H.-U. "D." Sp. z o.o. w L. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 9 lutego 2005 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego słownego "D." uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją Urzędu Patentowego z dnia 28 września 1994 r. znak towarowy słowny "D." został zarejestrowany na rzecz skarżącego dla towarów w klasie 30. Decyzją z dnia 6 grudnia 2002 r. Urząd Patentowy przedłużył prawo ochronne na ten znak towarowy na następny 10-letni okres ochronny, tj. do dnia 19 czerwca 2012 r.

W dniu 8 marca 2002 r. L. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wystąpiła do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego "D." udzielonego uprawnionemu z dniem 28 września 1994 r., uzasadniając swój interes prawny tym, że przysługuje jej prawo do znaku towarowego "DELICJE", zarejestrowanego także dla towarów w klasie 30, z pierwszeństwem od dnia 4 stycznia 1991 r. Spółka zarzuciła, że znaki te są do siebie łudząco podobne, a przy jednorodności towarów, do oznaczenia których są przeznaczone, zachodzi niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd odbiorców co do pochodzenia towarów. Znaki te są utworzone z podobnej liczby liter, z których większość powtarza się w identycznym układzie oraz mają jednakową liczbę sylab, z których dwie pierwsze są identyczne. Wnioskodawca podkreślił, iż znak towarowy "DELICJE" należy do grupy znaków powszechnie znanych, gdyż pierwsze ciasteczka o nazwie "DELICJE" pojawiły się na polskim rynku już w latach 70-tych, a dodatkowo zaznaczył, że ponosi duże nakłady na działalność reklamową. W ocenie wnioskodawcy rejestracja znaku "DELIC-POL" nastąpiła z naruszeniem zasad współżycia społecznego polegającym na wykorzystaniu renomy znaku towarowego "DELICJE". Zdaniem wnioskodawcy o działaniu uprawionego w złej wierze świadczy również to, że uprawniony z rejestracji od początku prowadził działalność w sposób sprzeczny z zasadami uczciwej konkurencji, oznaczając swoje ciastka w sposób budzący skojarzenia ze znakiem "DELICJE", próbował zarejestrować znak towarowy "SUPER-DELICJA" oraz wprowadzał na rynek ciastka pod nazwą "ELICJE".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00