Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 października 2006 r., sygn. I GSK 3129/05
Przyczyna nieważności postępowania określona w art. 183 par. 2 pkt 4 zdanie pierwsze ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ wystąpi wówczas gdy skład sądu był nieprawidłowy, a nie wtedy gdy doszło do uchybień przy jego wyznaczaniu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "R.P." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2005 r. V SA/Wa 1137/04 w sprawie ze skargi "R.P." Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 22 marca 2004 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 lipca 2005 r., V SA/Wa 1137/04, oddalił skargę "R.P." Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 22 marca 2004 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez "R.P." - Spółkę z o.o. w W. według dokumentu SAD z dnia 18 października 2000 r. (...), objęto procedurą dopuszczenia do obrotu partię leków sprowadzonych ze Szwajcarii, objętych uprzednio procedurą składu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej, wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - firmę F. H. - L.R. Itd. z siedzibą w Szwajcarii.
Naczelnik Urzędu Celnego II w W. decyzją z dnia 8 października 2003 r. (...) uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej. Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia 22 marca 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego I instancji.
Sąd podniósł, że wartość celna przedmiotu importu zadeklarowana została w przyjętym przez organ celny zgłoszeniu celnym w wysokości odpowiadającej wartości /cenie/ transakcyjnej, określonej w fakturach eksportera przedstawionych przy zgłoszeniu celnym. W wyniku późniejszej kontroli celnej ujawniona została zawarta przez importera z eksporterem umowa dystrybucji i dostaw oraz noty kredytowe eksportera, według których skarżąca Spółka otrzymywała od niego przewidziane kontraktem premie pieniężne w kwotach określonych w notach. Sąd uznał, że istotne znaczenie w tej sprawie ma ustalenie charakteru prawnego przewidzianych umową premii pieniężnych, a w szczególności ustalenie czy stanowiły one rabat/upust obniżający cenę towaru podaną w zgłoszeniu celnym i wynikającą z dołączonych do niego faktur handlowych, czy - jak twierdzi skarżąca Spółka - wsparcie finansowe, premię/bonus za sprzedaż dokonaną na terenie kraju. Ocena charakteru premii pieniężnych wymagała przeprowadzenia przez Sąd analizy uregulowań zawartych w umowie dystrybucji i dostaw oraz sposobu ich realizacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right